Češi jsou národem kutilů, neseme si tuto tradici po předcích, kteří byli považováni za velmi šikovné, schopné a pracovité řemeslníky. Umíme si poradit i ve svízelných situacích a zvládáme i poměrně složitá řešení při výstavbě a rekonstrukcích rodinných domů. Někdy stačí kutilovi naznačit a ukázat, že existuje nějaká technologie, a během pár dnů či týdnů nás překvapí již hotovým výrobkem. Jednou z těch progresivních a do budoucna zřejmě oblíbených a vyhledávaných technických inovací je suchý systém podlahového vytápění.
Co to znamená a jak si jej představit? Předně bychom měli zdůraznit, že můžete klidně zapomenout na maltu, beton, tmely a lepidla, vše se odehrává jako stavebnice pro dospělé.
Hrajeme si jako děti – mnozí muži rádi nakupují svým ratolestem hračky v podobě stavebnic, protože se tím sami vrací do dětských let, a stává se, že si také sami něco sestaví. Jednou z těch oblíbených tradičních konstruktérských stavebnic je Merkur, známá již z období socialismu. Při pokládce systémové desky podlahového vytápění si můžete připadat, že si hrajete s Merkurem, a že napodobujete děti v jejich dětském pokoji.
Systémové desky se na podlahu pokládají tak, aby se do jejich drážek vsunula topná hadice, která se následně připojí k topnému zdroji, napustí vodou a odvzdušní. Teoreticky je možné začít topit prakticky ihned po pokládce, ale tím práce nekončí, protože je třeba následně pokládat pochozí desky. Polystyren tentokrát vystřídá cemento nebo sádro-vláknitý materiál, dostatečně pevný a odolný, a na něj se pak už jen položí podlahová krytina, například koberec, vinyl, keramická dlažba, kamenná dlažba, palubky, OSB desky atd. Pokládka podlahového topení a jeho zprovoznění probíhá velmi rychle, prakticky za několik dnů máte hotovo a můžete si pak domů pozvat vaše blízké na návštěvu a pomyslnou kolaudaci.