Na co si dát pozor při stěhování do zahraničí


Stěhování do zahraničí je vždy náročnější procedura, než stejný proces prováděný na krátké vzdálenosti v tuzemsku. Když se totiž v něčem zmýlíte a musíte se vrátit, například jste zapomněli odečíst v bytě hodnoty měřidel k závěrečnému vyúčtování nebo jste zapomněli ve sklepě nějaké odložené předměty, anebo jste opomenuli nějaký úřední úkon, při stěhování z Prahy 10 do Prahy 4 je to jen pár kilometrů, a tak se vyplatí vrátit na původní stanoviště.

krabice na stěhování

Jízda na jeden zátah – zahraniční stěhování, to je podobné, jako kdybyste opouštěli planetu v kosmické lodi. Návrat je takřka nemožný, tedy teoreticky ano, ale otáčet vůz a směřovat tisíce kilometrů nazpět vám sáhne hluboko do vaší kapsy s penězi. Snažte se proto vše zorganizovat tak, abyste se nemuseli vracet, věnujte zvýšenou pozornost hlavně administrativě, protože tu za vás stěhovací firma nevyřídí. Jde hlavně o vaše doklady a všechny smluvní vztahy s institucemi, firmami a jednotlivci, které jsou vázány na vaši přítomnost.

stěhování do Švédska

Počasí – moudré je naplánovat stěhování do zahraničí tak, abyste v letním období směřovali na sever a v zimním na jih. Může se to zdát naivní, ale zastihnou-li vás letní tropy při migraci do Španělska, bude stěhování noční můrou a může vám to sebrat spoustu sil. Podobné je to i se stěhováním do Švédska, pokud se tam vypravíte v lednu, tehdy očekávejte komplikace na silnicích, sněhové závěje, kalamitní stav a třeba i značné zdržení.

Víkendy – mnoho lidí chce zvládnout přestěhování do zahraničí přes víkend. V tuzemsku to nebývá problém s menšími vozidly typu dodávek, ale s kamiony nad 3,5 tuny ano, protože tu platí zákaz vjezdu na dálniční úseky – v určité hodiny v sobotu, v neděli a ve svátky. To samé se týká zahraničí, proto má svůj význam přesunout stěhovací akci na některý z všedních dnů. Stěhování o všedních dnech nemá žádná omezení, pouze v některých zemích je omezen provoz těchto vozidel v pátek ve večerních či nočních hodinách.