Jedeme na vodu – kanystr s sebou

Chystáte se na vodáckou výpravu a ještě nemáte kompletně sbaleno? Pak je rozumné vzít do ruky tužku a papír, odložit mobil a psát si soupisku, seznam věcí do poznámkového bloku. Můžete obejít i vaše úložné prostory a porozhlédnout se tam, zda něco z toho neupotřebíte, a při té příležitosti tu můžete narazit na kanystr na vodu. Není to směšné, brát s sebou kanystr, když je na vodácké výpravě voda k mání doslova na každém kroku? Rozhodně není.

dívka v kajaku

Voda pitná je vzácnost – vodáci se sice mohou za teplého slunečného počasí koupat přímo v průběhu plavby, ale napít se přímo z řeky je velmi riskantní. Za to zvracení a průjem to rozhodně nestojí. Pitná voda tu bývá naopak vzácností, protože mnohdy proplouváte nehostinnými oblastmi mimo civilizaci, například na horním toku Vltavy nad Lipnem, na horním toku Berounky nebo na Úhlavě, a tady si jen tak nenačepujete na každém říčním kilometru vodu z nějakého volně přístupného „kohoutku“.

kovový hrnek na lodi

Pokud to podceníte, můžete si tu paradoxně připadat jako trosečníci na moři plném slané vody nebo jako lidé uvízlí na poušti. Na kanystr na vodu rozhodně nezapomeňte a nabírejte vodu z prověřených zdrojů, případně ji pak ještě pro jistotu převařujte. Balená voda v PET lahvích je tu riskantní, protože nevíte, kdy byla do lahví stáčena, a zda již není kontaminována bakteriemi. Vodu si do kanystru čepujte vždy čerstvou, nejlépe na jeden den, pokud vám to dovolí místní podmínky. A kanystrů tu užijete více, jeden vystačí tak pro dvě osoby a kromě pití budete vodu potřebovat i na vaření, na oplachování nádobí, na čištění zubů a mytí obličeje či vyplachování očí.

Kanystry se vyrábí ze zdravotně nezávadného plastu, nemusíte mít obavy, že jde o problematický materiál, podstatné však je, abyste je udržovali v čistotě a po použití v terénu je nechali vyschnout s otevřeným ventilem.