Rozumné teploty
Procesor poÄÃtaÄe se Äasto nazývá mozek, protože se nám stará o zpracovánà vÅ¡ech možných procesů. Když ho vÅ¡ak vytÞÃme, tak je pÅ™irozené, že se Å™ada elektrické energie pÅ™emÄ›nà v tepelnou. Proto nemůže zůstat bez chlazenÃ, kterého můžeme mÃt vÃce druhů. Jak zjistit, jakou teplotu má procesor a grafická karta?
PÅ™Ãmo pÅ™es Windows to pro běžného uživatele nenà pohodlné, a proto si můžeme stáhnout tÅ™eba program HW monitor, kde hezky uvidÃme kromÄ› teplot i pÅ™Ãkon ve wattech a dalÅ¡Ã parametry. K Äemu je dobré sledovat teploty? Výrobce nastavà souÄástce maximálnà teplotu, takže když jà je dosaženo a chlazenà nestÃhá, tak zaÄne docházet k podtaktováni, aby nedoÅ¡lo k poÅ¡kozenÃ. SouÄástka je na tuto teplotu sice konstruována, ale pokud takto poběžà dlouhodobÄ›, tak to moc pÅ™Ãznivý vliv na životnost mÃt nebude. PÅ™ÃliÅ¡ vysoké teplot i pÅ™i nižšÃm vytÞenà můžeme dÃky softwaru odhalit a najÃt pÅ™ÃÄinu.
ŘeÅ¡enà chlazenÃ
Když si chceme poÅ™Ãdit notebook a využÃvat na nÄ›m nároÄnÄ›jÅ¡Ã software, tak je potÅ™eba zjistit, zda má dobÅ™e vyÅ™eÅ¡enà chlazenÃ. SouÄástky jsou zde namaÄkané na sobÄ› a pro velký ventilátor nenà mÃsto, takže opravdu záležà na konstrukci, aby byl zajiÅ¡tÄ›n co nejvyÅ¡Å¡Ã odvod tepla. Pro nÄ›j se použÃvá mnohdy menÅ¡Ã vysokootáÄkový ventilátor, který pÅ™i maximálnÃch otáÄkách dokáže dÄ›lat velký hluk.
Pomoci si výraznÄ› můžeme chladÃcà podložkou. U stolnÃch poÄÃtaÄů je situace o dost lepÅ¡Ã. Klasické ventilátory můžeme dát dopÅ™edu i dozadu skÅ™ÃnÄ›, takže vytvořà dobré proudÄ›nÃ. Na procesor můžeme pÅ™ikoupit lepÅ¡Ã ventilátor s vÄ›tÅ¡Ãm pasivnÃm chlazenÃm a procesor tak může běžet na vyÅ¡Å¡Ã takt, než je základnà a tÅ™eba ve hrách dosáhneme lepÅ¡Ãho výkonu. Nadupané stroje využÃvajà vodnÃho chlazenÃ, které dosahuje jeÅ¡tÄ› lepÅ¡Ãch výsledků. Investovat do dostateÄného chlazenà pro poÄÃtaÄ, ze kterého budeme ždÃmat vyÅ¡Å¡Ã výkon je tedy na mÃstÄ›.