Vysoká účinnost
V dnešní době bereme turbodmychadlo jako běžnou součástku automobilů, ovšem dříve tomu tak rozhodně nebylo v první řadě se můžeme podívat na jeho princip fungování. Skvělé totiž je, že využívá proudících spalin, které by jinak odešli do vzduchu bez užitku. Spaliny roztáčí lopatky, přičemž ty točí s hřídelí, která přenáší pohyb na lopatky že druhé strany tohoto zařízení.
Ty se nachází na straně sání, takže vytváří jistý tlak a do válce jsou schopny dostat o dost více vzduchu. Více vzduchu se rovná více směsi, takže ve válci vznikne více spalin, které pohybují s pístem, takže motor dosáhne vyššího výkonu. Vzhledem k recyklaci spalin se můžeme těšit také na vyšší účinnost, s kterou souvisí nižší spotřeba paliva. Vzhledem k tomu, že dokáží z motoru dostat vyšší výkon, tak se hodí do dnešní doby snižování emisí. Proto v řadě automobilech nalezneme benzínový motor s objemem jednoho litru a s přeplňováním.
Správné zacházení
Turbodmychadlo je za provozu velmi zatíženo, protože dosahuje vysokých otáček i teplot, takže mnohdy nevydrží po celou dobu životnosti auta. Když s ním budou problémy typu únik oleje či nedosahování předepsaného tlaku, tak se dá mnohdy repasovat a následně najet ještě spousty kilometrů. Co dělat, aby nám dlouho vydrželo? Rozhodně se hodí šetrné zacházení. To znamená, že první kilometry by měli probíhat v šetřeném režimu, aby se vše mohlo postupně zahřát. Když následně pojedeme ostřeji, tak nemůžeme hned po této jízdě ve vyšších otáčkách hned vypnout motor.
Zase je totiž kvůli deformacím hřídele a dalším nežádoucím jevům potřeba před dojetím zvolnit a při dojetí nechat turbo dochladit. Není však dobré jezdit stále šetrně. Dnešní turbodmychadla mají totiž adaptivní natáčení lopatek, aby ve všech situacích fungovala přibližně stejně. Když tato regulace zatuhne, tak je zle, proto je potřeba vyhnat občas motor to vyšších otáček.